Adhira

Portfolio

Quartz Net Nedir ? Nasıl Kurulur ? Neler Yapılır ?.

Image
Quartz .Net Nedir ?
  • Nisan 2 2020

Quartz Net nedir ? , sorusunu kısaca açıklayacak olursak web tabanlı projelerde zamanlanmış görevleri sisteme yaptırmamızı kolaylaştıran bir kütüphanedir. Quartz . Net kütüphanesi ile arka planda çalışacak işlerimizi çok kolay bir şekilde halledebiliriz. Bir çoğu kişi windows server kullanarak zamanlanmış projelerini oluşturur. Fakat windows server ile zamanlanmış görevler Quartz .Net’e göre daha efor istemekte. Bu yönden Quartz . Net biraz daha kullanışlı diyebilirim.

Quartz Net Nedir ?, Kurulumunu Nasıl Yaparım ?

Quartz Net hakkında bilgiyi bir yukarıdaki paragrafta verdik. Gelelim kurulumuna. Kurulumu gerçekleştirebilmek için projenize sağ tıklayıp Manage Nuget Packages kısmına tıklayın. Ardından karşınıza çıkan pencereye Quartz yazarak aratıp karşınıza gelen paketi projenize kurun. Böylece Quartz .Net kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Quartz Net Neden Önemli ?

Quartz Net’i önemli kılan kolay ve işlevsel olmasıdır. Bir çok profesyonel sitede Quartz Net olmasa da bir web servis vardır. Bu web servisler sizin tasarlayacağınız Joblara göre işlerinizi yapar. Örneğin bir siteniz var ve bu sitenizde birden fazla üye veya yazarlar var. Siz bu üyelere veya yazarlara mail göndermek istiyorsunuz. Bunu Quartz Net kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası kullanmak istediğiniz tarza göre uyum gösterebilir. Önemli olan sizin web servis ile neler yapmak istediğiniz. Şimdi sizlere Quartz Net kaç class’dan oluşur ? , bu class’lar nelerdir ? ve bu class’ları kullanarak yaptığım bir projenin linkini aşağıdaki paragrafa bırakıyorum. Otomatik mail gönderme işlemi arayan arkadaşlar için aşağıdaki bulunan link işlerine yarayacaktır.

Quartz Net 2 ana başlıktan oluşur. Job ve schedular Job. Job class’ımızda biz arka planda zamanlanmış görev olarak neler yaptırmak istiyorsak bu class’ın içine yazmalıyız.Bu class’ın içine sistemin zamanlanmış bir görev olarak neler yapmasını istiyor iseniz yazabilirsiniz. Quartz Net kullanarak yazmış olduğum ” ASP .Net Otomatik Mail Gönderme ” yazıma bakabilirsiniz. Bir diğer class’ımız Schedular Job. Buradaki class’ımızda bir trigger oluşturarak zamanlanmış görevlerimizi gerçekleştirebiliriz. Bu trigger ve Quartz Net ile günlük , günde bir , haftada bir , saatte bir , haftanın belirli günleri gibi seçenekler ile istediğiniz zaman istediğiniz job alanını çalıştırabilir , görevlerinizi yerine getirebilirsiniz.

Leave a Comment