Adhira

Portfolio

Asp Net Nedir ?.

Image
Asp Net Nedir
 • Nisan 7 2020

Asp Net nedir ? , Asp net web site programlama alanında kullanılan C# tabanlı bir yazılımdır. Bu yazılımı C# bilen arkadaşlarımızın bildiği gibi Microsoft tarafından oluşturulmuştur.

Asp Net Nedir ? , Asp Net İçin Bilinmesi Gerekenler

Asp Net kullanabilmeniz için öncelikle C# bilmeniz gerekir. C# Asp Net tabanlı oluşturacağınız web sitenin backend işlerini yani arka plan işlerini gerçekleştirecektir. Web sitenizde dinamik olarak ne yaptırmak istiyorsanız C# ile gerçekleştirmelisiniz. Örneğin bir blog sitesi tasarlamaya başladınız. Tasarlamaya başladığınız bu web sitede Asp Net kullanmaktasınız. Blogunuza en ufak veri ekleme , veri silme , veri güncelleme veya veri listeleme işlemi yapmak istediğinizde C# kısmını kullanacaksınız. Backend için C# biliyoruz diyelim. Peki tasarım için ne yapacağız ? , tasarım için her web programlama da kullanıldığı gibi html , css , js kullanabilirsiniz. İsterseniz bootstrap , bulma , foundation gibi hazır css , js kütüphanelerini kolayca import edebilirsiniz.

Neden Asp Net

Aslında Asp Net kullanımı çokça görülmemekte. Daha çok web site araçlarında php kullanılmakta. Peki neden Asp Net değilde daha çok php kullanılıyor ? , birincisi php açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Seo gibi konularda Asp Net’e göre daha kullanışlı olabiliyor. Asp Net’i php den ayıran şey daha güvenilir olmasıdır. Biliyorsunuz ki Asp Net windows tabanlı server’da çalışmakta.Windows server sayesinde yazdığınız projeler daha güvenli bir hale gelmekte. Bu ve buna etken olan diğer bir çok sebepten dolayı , örneğin kapalı bir kaynak olması sebebi ile kurumsal işlerde daha çok tercih edilmekte. Kullanım alanına bir örnek verecek olursam , şuan okuduğum üniversite de bulunan uzem sitesi Asp Net tabanlıdır. Bu tarz ve buna benzer web uygulamaları daha çok Asp net programlama dilini tercih etmektedirler. Normal şartlarda herhangi bir kişiye Asp Net siteler hızlı mı ? , sorusunu yöneltirseniz bir çok kişiden veya kişilerden yavaş cevabını alabilirsiniz. Fakat bu durum Asp Net’in eski sürümü için geçerli. Yeni sürümünde sayfaların teker teker okumasını engelleyerek daha hızlı yüklenilmesi sağlanıyor.

Bu yazımızıda burada bitirmiş olduk , Asp Net , Web tasarım , masaüstü programlama gibi bir çok alandaki diğer yazılarımı blog kısmında bulabilirsiniz.

 

2 Comments

 • Azad
  Nisan 7, 2020

  Okudum güzel yazıydı.

  • umutocak
   Nisan 7, 2020

   Teşekkür ederim.

  Leave a Comment