Adhira

Portfolio

Asp Net Mail İçeriği Düzenleme Nasıl Yapılır ?.

Image
Asp Net mail içeriği düzenleme
  • Nisan 4 2020

Merhabalar , Asp Net mail içeriği düzenleme konusunda bir çok kişi sorunlar yaşayabiliyor. Web site programlama yapan arkadaşlarımız , özellikle blog sitesi tasarlayan arkadaşlar mail gönderme işlemlerini çokça kullanmaktadırlar. Yönetici yani blog sahibi diğer üyelere otomatik mail göndermek veya gönderilecek mailin içeriğini sabit bir hale getirmek istiyor olabilirler. Bizde Asp Net ile mail içeriğini düzenlemek için öncelikle göndermek istediğimiz mailin IsBodyHtml kısmını true yapmamız gerek. Peki neden bunu yapıyoruz ? , bunu yapmamızdaki sebep mail içeriğini html satırları ile düzenleyecek olmamızdır. Açacağımız bu özellik sayesinde mail içeriğini kolaylıkla düzenleyebiliriz. Mail içine istediğiniz türde başlık ekleyebilir , buton , paragraf ve diğer bir çok tercih seçeneklerini ekleyebilirsiniz.

Asp Net Mail İçeriği Düzenleme , Örnek Mail İçeriği

Şimdi gelelim kod satırlarımıza. Bir üst kısımda mailinizin IsBodyHtml  kısmını true yapmanız gerektiğini bahsetmiştik. Şimdi yapmamız gerek bir string ifade oluşturmak. Peki neden string ifade kullanıyoruz ?  , Mail içeriğimiz yazı türünde olacağından ve html satırlarını kullanacağımızdan string ifade kullanıyoruz. Şimdi bu string ifademizi oluşturup içeriğini dolduralım.

string htmlString = @"<html>
<body>
<b>Merhabalar , Yeni bir yazı ekledim !</b>
<p>Yazıyı okumak için <a href='www.umutocak.com.tr'>buraya tıklayın</a> </p>
<p>Umut Ocak,<br>-Sistem</br></p>
<br>
<p>Web sitem = <a href='www.umutocak.com.tr'>Yazılım geliştiricisi</a></p>
</body>
</html>
";

Gördüğünüz gibi bir string ifadesi oluşturduk. Oluşturduğumuz bu ifadeye htmlstring ismini verdik. Buradaki ismi istediğiniz gibi verebilirsiniz. Daha sonra bu string ifadesinin içine @ ” ”  sayesinde html satırlarımızı ekledik. @ ” ” yazmaz isek burası bir sayfa.aspx.cs olduğundan okunmayacaktır. Bu kısım içine siz mail içeriğinize neler eklemek istiyor iseniz html satırları ile oluşturup eklemenizi yapabilirsiniz.

Şimdi Asp Net mail içeriği düzenleme için yaptığımız işlemleri tekrardan göz atalım. İlk önce mailimizin IsBodyHtml kısmını true yaptık. Bunun sebebi daha sonradan yazdığımız htmlstring ifademizi mail.body kısmına kullanabilmekti. Ardından az önce bahsettiğim gibi bir string ifadesi oluşturduk ve mail içeriğinde neler barındırmak istiyor isek bunları html satırlarımız ile ekledik. Bu kadar adımı yaptığımızda işlemlerimiz bitiyor mu ? , Tabiki bitmiyor. Son bir satır kodumuz kaldı. Sizinde bildiğiniz gibi mail.body kısmına bu htmlstring ifademizi göstermek.

message.Body = htmlString;

Evet arkadaşlar bu sayede bir yazımızın daha sonuna gelmiş olduk . Daha fazla yazı için blog sayfama buradan göz atabilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için benle iletişime geçebilir veya aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Leave a Comment